გაკვეთილის
თემა
|
ალბათობის თეორეა
და გენეტიკა
|
||||||||||
სწავლების საფეხური
კლასი
|
საბაზო საფეხური
9-1 კლ
|
||||||||||
ინტეგრირებული
საგნები და პედაგოგები
|
მათემატიკა-
ნ. კიკნაძე
ბიოლოგია –
მ. ზანგალაძე
|
||||||||||
მოსწავლეთა
რაოდენობა
|
30
|
||||||||||
განსაკუთრებული
საჭიროებების მქონე მოსწავლეთა რაოდენობა
|
0
|
||||||||||
გაკვეთილის სასწავლო მიზნები
|
გაკვეთილის მიზანიაა:
ალბათობის თეორეას
გამოყენება გენეტიკაში.
მათემატიკა:
მოსწავლეებმა
შეძლონ ალბათობის თეორიის არსის გაგება და
გამოყენება პრაქტიკაში.
ბიოლოგია:
მოსწავლეებმა
შეძლონ ალბათობის თეორიით ნიშანთვისებების დამემკვიდრების განსაზრვრა.
|
||||||||||
ეროვნული სასწავლო
გეგმის მიზნები და ინდიკატორები:
|
მიმართულება; მონაცემთა ანალიზი , ალბათობა
და სტატისტიკა.
მათ.9.12 მოსწავლეს
სეუძლია დამოუკიდებელ ხდომილობათა აალბათობების გამოთვლა
იყენებს ალბაობის თვისებებს და ფორმულებს ხდომილობათა ალბათობის გამოსათვლელად.
მათ.9.13 მოსწავლეს
სეუზლია მონაცემთა ანალიზისა და დასკვნების ჩამოყალიბება.
გამოთქვავს ვარაუდს ხდომილობის მოსალოდნელობის შესახებ
მონაცემთა საფუძველზედა სასაბუთებს ვარაუდის მართლზომიერებას
ბიოლ.IX.6.
2-4 მოსწავლეს შეუძლია დაახასიათოს მემკვიდრეობითობა და ცვალებადობა, ჩამოაყალიბოს
მემკვიდრეობითობის კანონები; იმსჯელოს გენეტიკის მნიშვნელობაზე სელექციასა და მედიცინაში.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
ი.ს.ტ. იყენებს კომუნიკაციის ტექნოლოგიურ საშუალებებს
დისტანციური ინფორმაციის ხელმისაწვდომად ამ ინფორმაციის შენახვის, დამუშავების, ანალიზისა
და შემდგომი გადაცემის მიზნით რათა პირდაპირ და არაპირდაპირ დაეხმაროს მას სასწავლო
პროცესში ან პირადი ინტერესებისა და მისწრაფებების განხორციელებაში.
|
||||||||||
გამოყენებული მეთოდები და აქტივობები
მოსწავლეთა ორგანიზება
გაკვეთილის
მსვლელობა
შეფასება
|
ინდივიდუალური,ჯგუფები,მთელი
კლასი
დრო 45წთ
კლასი დაყოფილია 4 ჯგუფად
აქტივობა 1; (დრო 2წთ) მათემატიკის მასწავლებელი
ეკითხება მოსწავლეებს:
რა არის ხდომილება?
რა არის ელემენტარულ ხდომილებათა
სიმრავლე?
რას უწოდეთ ხდომილების ალბათობა?
როგორ ჩაიწერება აბათობის
ფორმულა?
ჩამოთვალეთ ალბათობის თვისებე4ბი.
აქტივობა 2 (დრო 14 წთ) სადემონსტრაციო ცდა ალბათობაზე მოსწავლეთა მიერ
შექმნილი რესურსების გამოყენებით.
საშინაო დავალების
შემოწმება
მასწავლებელი ამოწმებს მოსწავლეთა
ხელით დამზადებულ რესურსებს და სთხოვს ჯგუფებს სადემონსტრაციო ცდის ჩატარებას ამ
რესურსების გამოყენებით.
მოსწავლეები ასრულებენ ადავალებას
და აკეთებენ პრეზენტაციას
აქტივობა 3.(დრო 5 წთ)
მათემატიკის
მასწავლებელი სთხოვს მოსწავლეებს გახსნან კომპიუტერში ჩატვირთული ინდივიდუალური სახალისო
ამოცანაები ამოხსნან და გააკეტონ პრეზენტაცია
აქტივობა 4.(დრო 2 წთ)
ბიოლოგიის მასწავლებელი ეკითხება
მოსწავლეებს
1.რომელი მეცნიერი იყენებდა
ალბათობის თეორეას? როგორ?
2.რატომ ვლინდება ნიშანთვისება
ალბათობით და არა ზუსტად?
3.რა არის ალელური გენები?
4.რას ნიშნავს დომინანტური
და რეცესიული ალელი?
აქტივობა 5 (დრო 14 წთ) საშინაო დავალების
შემოწმება (ჯგუფური მუშაობა)
მასწავლებელი სთხოვს წარმოადგინონ
საშინაო დავალება წინასწარ ურიგებს გენეტიკური ამოცანების ამოხცნის შეფასების რუბრიკებს.
ჯგუფებს უნდა შეედგინათ გენეტიკური ამოცანები სრულ და
არასრული დომინირებაზე ერთმანეთისთვის
მოსწავლეები ხსნიან ამოცანებს
და აკეთებენ ურთიერთშეფასებას.მასწავლებლის მიერ მიცემული შეფასების რუბრიკების მიხედვით.
აქტივობა 6.(დრო 4 წთ)
ბიოლოგიის მასწავლებელი მოსწავლეებს
უჩვენებს სინასწარ მომზადებულ სლაიდშოუს არასრულ დომინირებაზე და სთხოვს მოსწავლეებს
ამოიცნონ ფენოტიპის მიხედვით გენოტიპები.
აქტივობა 7.(დრო 2 წთ)
შეჯამება
ბიოლოგიის მასწავლებელი არიგებს
ბარათებს სადაც მოცემულია გაკვეტილზე გამოყენებული ბიოლოგიური ტერმინები და სთხოვს მოსწავლეებს განმარტონ.
მათემატიკის მასწავლებელი
ეკითხება მოსწ ავლეებს:
რა ალბათობით გამოვლინდება
ტერმინი ,,ჰეტეროზიგოტა”?
თვითშეფასება მოსწავლეები საკუთარი ჯგუფის
მუშაობას აფასებენ სიტყვიერად
მოსწავლეებს
ვაფასებთ განმავითარებელი კომენტარებით.გაკვეთილის განმავლობაში შენიშვნებს შევიტანთ
წინასწარ მომზადებულ შეფასების რუბრიკაში
აქტივობა 8 (დრო 2 წთ).
საშინაო დავალება: შექმნან
მოცემული ამოცანების საფუძველზე დიაგრამები
|
||||||||||
საკლასო მენეჯმენტი
დასაგანმანატლებლო რესურსები
|
სახელმძღვანელოები,5
კომპიუტერი,1 პროექტორი, წინასწარ მომზადებული სლაიდ შოუ,ინტერნეტიდან მოძიებული
ვიდეო მასალა. www.google.com.დასხვა
|
||||||||||
შეფასება
|
მოსწავლეები
ფასდებიან კომენტარებით,
1.ინდივიდუალურა
და ჯგუფურად
2.აქტიურობა
3.მოძიებული
მასალების პრეზენტაცია
4.პრაქტიკული
სამუშაოს შესრულება
5.კრიტიკული
აზროვნება
|
ტრენინგკურსი თემაზე "ინფორმაციულ-საკომუნკაციო ტექნოლოგიების გამოყენება
სასწავლო პროცესში" კვლავ გრძელდება.
-
2012-2013-2014 წლებში ტრენინგები ჩატარდა თბილისში. 2012 წელს ტრენინგები
ჩატარდა ბრიტანულ-ქართულ აკადემიაში (ვაკე-საბურთალოს რაიონი). 2013 წელ...
10 years ago
No comments:
Post a Comment